piątek, 8 listopada 2013

Pozbawienie praw rodzicielskich w polskim prawie.

Częstokroć, na różnych forach o tematyce prawnej spotkać można się z pytaniami dotyczącymi pozbawienia praw rodzicielskich. Wypada więc powiedzieć kilka słów jak pozbawienie praw rodzicielskich wygląda z punktu widzenia przepisów polskiego prawa.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że polskie prawo nie przewiduje w ogóle instytucji pozbawiania, bądź ograniczania praw rodzicielskich. Jest to pojęcie potoczne i składają się na nie dwie odrębne instytucje prawne:
  • władza rodzicielska
  • prawo do kontaktów z dzieckiem
Władza rodzicielska jest to prawo do decydowania o wychowaniu dziecka, jego losie i majątku. Przykładami sprawowania władzy rodzicielskiej jest podejmowanie decyzji o tym do jakiej szkoły posłać dziecko, czy zgodzić się na jego leczenie szpitalne, w jakiej wierze je wychowywać. Władzę rodzicielską można ograniczyć lub można jej pozbawić w całości.

Prawo do kontaktów z dzieckiem oznacza po prostu prawo do spotykania się z nim, przebywania z nim. Prawo to może zostać ograniczone, a w skrajnych przypadkach nawet odjęte w całości.

Warto wiedzieć, że z procesowego punktu widzenia, chcąc pozbawić drugiego rodzica "praw rodzicielskich" należy wytoczyć dwa odrębne postępowania: o pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Sprawy te nie mogą być rozpoznawane w jednym postępowaniu (chyba, że dzieje się to w ramach sprawy rozwodowej).

1 komentarz:

  1. Jeśli myślicie o wprowadzeniu swoich frimowych produktów na rynki wschodnie to koniecznie zgłoście się do ccrw.pl. Wszystko co jest eksportowane za wschdnią granicę Polski musi posiadać rózne certyfikaty i inne dokumenty.

    OdpowiedzUsuń