poniedziałek, 11 listopada 2013

Nabycie a przyjęcie spadku

Sprawy spadkowe należą do kategorii spraw dotyczących życia prywatnego. Trudno znaleźć osobę, która w ciągu swojego życia nie miała do czynienia z powołaniem do spadku po swoich rodzicach czy dziadkach. W związku z powyższym jednym z częściej pojawiających się zagadnień prawa spadkowego jest kwestia nabycia spadku i jego przyjęcia.


Kodeks cywilny stawia sprawę jasno: spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Czy zatem sama śmierć spadkodawcy przesądza jednoznacznie o nabyciu spadku przez spadkobiercę? Coraz częściej spadkobiercy obawiają się, że spadkodawca pozostawił jedynie długi i w momencie kiedy nabędą spadek będą musieli te długi spłacać. Całe szczęście ustawodawca dał spadkobiercom trochę czasu na zorientowanie się jak się rzeczy mają, zanim podejmą ostateczną decyzję, czy stać się spadkobiercami, czy też nie. Pomimo, iż spadkobierca nabywa spadek z mocy ustawy – z chwilą śmierci spadkodawcy – to ma on faktycznie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania na podjęcie decyzji, czy chce przyjąć spadek, czy też chce go odrzucić.
         Z uwagi na powyższe powstaje kolejne pytanie, co w sytuacji kiedy spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie podejmie żadnej decyzji. W takim przypadku, nastąpi tzw. proste przyjęcie spadku – czyli spadkobierca odpowiada za długi spadkowe pozostawione przez spadkodawcę bez ograniczenia – zarówno ze spadku jak i własnym majątkiem. Dlatego niezwykle ważne jest aby spadkobierca po tym jako dowie się o tytule swojego powołania (czy to z ustawy czy z testamentu) podjął decyzję czy spadek przyjmuje (i w jaki sposób) czy też go odrzuca. Skoro ustawodawca przewidział 6 miesięcy na podjęcie decyzji można zadawać sobie pytanie po co zapis o nabyciu spadku już z chwilą śmierci spadkodawcy. Wszyscy doskonale wiemy, że dnia śmierci nie da się przewidzieć, dlatego wiele osób kończąc swoje życie może mieć różnego rodzaju zobowiązania. Niedopuszczalne jest, aby wierzyciele zmarłej osoby czekali wiele miesięcy zanim zostaną zaspokojeni przez ewentualnych następców prawnych. Stąd ustawodawca uznał, że do czasu podjęcia decyzji przez spadkobierców, czy chcą oni ostatecznie przyjąć czy też odrzucić spadek są oni odpowiedzialni za długi spadkodawcy, oczywiście tylko ze spadku, a nie ze swojego majątku. Jednakże w sytuacji kiedy spadek przyjmą, albo nie podejmą żadnych działań i upłynie termin do złożenia oświadczenia będą zobowiązani do zaspokojenia wierzycieli nie tylko ze spadku, ale także z całego własnego majątku.  W momencie kiedy spadkobierca odrzuci spadek, jednocześnie uwolnii się od problemu związanego z wierzycielami spadkodawcy. W takiej sytuacji powstaje fikcja prawna i uznaje się, że spadkobierca, który odrzucił spadek nie dożył jego otwarcia.

2 komentarze:

 1. Gdybyscie szukali atrakcyjnych ofert ubezpieczeń to polecam zajrzec tutaj ubezpieczenia kartuzy Oferty są bardzo atrakcyjne a składni przystępne. Sama niedawno postanowiłam wykupić pakiet dla siebie i bliskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. O dr
  Dr Agbazara ze świątyni Agbazara jest znanym, potężnym rzucającym zaklęcia zagubionej miłości na całym świecie, potężnymi psychicznymi zaklęciami miłosnymi, które działają, miksturą miłosną i wiązaniem miłości, zaklęciami ochrony małżeństwa, zaklęciami fortuny, miłosnym czytaniem tarota, zaklęciami czarnej i białej magii, zaklęciami czarów, Najlepszy tradycyjny uzdrowiciel duchowy, zielarz, Sangoma z zaufanymi zaklęciami, najlepszy rzucający zaklęcia online i wiele innych, jakie kiedykolwiek słyszałeś. Czy odczuwasz ból i smutek po rozstaniu i desperacko pragniesz odzyskać swojego byłego? Sprawy nie są dla ciebie łatwe. Nie rozumiesz zachowania swojego byłego i tego, co mówi. Nadal kochasz swojego byłego, ale mówisz: „To koniec,
  WHATS'APP +2348104102662 Lub e-mail: (agbazara@gmail.com) dr Agbazara w celu uzyskania pilnej i skutecznej pomocy wśród nich: -

  1) - „Jestem w 8 miesiącu ciąży i mój rzekomy narzeczony został rzucony dla mojego najlepszego przyjaciela, ale nadal go kocham i chcę, żeby wrócił”

  2) - „Mój kochanek nadużywa alkoholu, imprezuje i mnie zdradza. Pilnie potrzebuję pomocy”

  3) - Sprawy rozwodowe lub sądowe.

  4) - Czy twoja miłość się rozpada?

  5) - Czy chcesz, aby twoja miłość stała się silniejsza?

  6) - Czy twój partner traci zainteresowanie tobą?

  7) - Chcesz przyłapać partnera na zdradzie?

  8) - Pomagamy zachować wierność i lojalność partnera.

  9) - Odzyskujemy miłość i szczęście, gdy związek się rozpada.

  10) - Sprawienie, by twój partner kochał cię sam.

  11) - Tworzymy lojalność i wieczną miłość między parami.

  12) - Uzyskaj szybko ugodę rozwodową od byłego partnera.

  13) - Tworzymy wieczną miłość między parami.

  14) - Pomożemy Ci znaleźć najbardziej odpowiedniego partnera.

  15) - Przywracamy utraconego kochanka, nawet jeśli zaginął na długi czas.

  16) - Wzmacniamy więzi we wszystkich związkach miłosnych i małżeństwach

  17) - Czy jesteś zielarzem, który chce zdobyć więcej mocy?

  18) - Kup wymarzony dom lub samochód.

  19) - Przychodzą do mnie niedokończone prace innych lekarzy.

  20) - Pomagam poszukującym pracy.

  21) - Bezpłatne leczenie emerytów i rencistów.

  22) - Wygrywaj przetargi i kontrakty biznesowe.

  23) - Potrzebujesz odzyskać utracone mienie?

  24) - Awans w pracy i lepsze wynagrodzenie.

  25) - Czy chcesz być chroniony przed złymi duchami i koszmarami?

  26) - Problemy finansowe.

  27) - Dlaczego nie możesz zatrzymać pieniędzy lub kochanków?

  28) - Dlaczego masz dużo wrogów?

  29) - Dlaczego regularnie jesteś zwalniany z pracy?

  30) - Przyspiesz zaklęcie roszczenia pieniężnego, opóźnione płatności, fundusze emerytalne i wypadkowe

  31) - Pomagam uczniom zdać egzaminy/rozmowę kwalifikacyjną.

  33) - Usuwanie pecha i długów.

  34) - Trudno ci zasnąć z powodu duchowej żony lub męża.

  Nigdy nie jest za późno, aby w naturalny sposób rozwiązać każdy problem z Agbazara:

  Aby uzyskać więcej informacji lub pomocy, skontaktuj się z:

  E-MAIL: ( agbazara@gmail.com )
  WHATSAPP: +2348104102662

  OdpowiedzUsuń